Toksyna botulinowa, znana szerzej jako botox, znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej czy kosmetologii, ale również w leczeniu chorób neurologicznych. W przypadku wielu schorzeń terapia toksyną botulinową może przynieść pacjentowi ulgę i podnieść jego komfort życia. W NEURO MEDIC CLINIC prowadzimy innowacyjne badania kliniczne na leczenie za pomocą toksyny botulinowej, w których udział może wziąć wskazana grupa pacjentów.
Kto może wziąć udział w badaniu?
Badanie kliniczne na leczenie toksyną botulinową skierowane jest do osób w wieku od 18 do 70 lat, u których doszło do niedowładu kończyny górnej spowodowanego udarem bądź urazem rdzenia kręgowego. Leczenie może zostać rozpoczęte po upływie 6 miesięcy od nastąpienia przyczyny niedowładu.
Do badania klinicznego zostaną zakwalifikowani pacjenci ze spastycznością kończyny górnej, u których występują trzy obrazy kliniczne spastyczności: przywiedziony lub zrotowany bark i zgięty łokieć (oba wymagane) oraz zaciśnięta pięść bądź zgięty nadgarstek.
To, czy dany kandydat zostanie zakwalifikowany do badania klinicznego, zależne jest od wielu czynników, w tym m.in. aktualnego stanu zdrowia, alergii czy występowania chorób współistniejących.
Powyższe kryteria nie są wszystkimi, które musi spełniać pacjent, aby zakwalifikować się do badania. Szczegółowe informacje na temat udziału uzyskasz podczas wizyty u naszego specjalisty!
W jakim celu używamy toksyny botulinowej?
Toksyna botulinowa ma wiele zastosowań. Szeroko wykorzystywana jest do leczenia:
- Dystonii tj. nieprawidłowego napięcia mięśni – schorzenie to powoduje wyginanie i skręcanie się części ciała wbrew woli pacjenta. Z czasem nienaturalne pozycje kończyn mogą się utrwalać. Do dystonii zaliczamy także kurcz powiek, twarzy zespół Meige’a oraz dystonię ustno-żuchwową.
- Przewlekłej migreny – stosowanie toksyny botulinowej szczególnie polecane jest pacjentom zmagającym się z jej lekooporną odmianą bądź niemogącym przyjmować innych preparatów z powodu przeciwwskazań.
- Spastyki – toksyna botulinowa sprawia, że wzmożone napięcie mięśni ustępuje, co przynosi pacjentowi ulgę w bólu.
- Nadmiernej potliwości – wszechstronność toksyny botulinowej umożliwia stosowanie jej również do leczenia nadmiernej potliwości u pacjentów. Wpływa ona na gruczoły potowe, co hamuje ich wydzielanie.
- Przewlekłej neuralgii – toksyna botulinowa pomaga w leczeniu nawracających ataków silnego, rwącego i promieniującego bólu, których nie zdołano złagodzić farmakologicznie. Botox przyspiesza regenerację uszkodzonych nerwów.
Jak przebiega terapia toksyną botulinową?
Leczenie toksyną botulinową polega na domięśniowym podaniu ilości leku dostosowanej do określonego schorzenia. Botox zostaje wstrzyknięty bezpośrednio do mięśnia, powodując zmniejszenie jego pobudzenia przez nerw, a w efekcie jego rozluźnienie. W zależności od schorzenia, toksyna botulinowa podawana jest do różnych części ciała – przykładowo, przy leczeniu migreny, dawkę leku podaje się w okolice głowy; czoło, potylicę bądź skroń.
Korzyści z podjęcia terapii botuliną
Stosowanie botuliny w neurologii niesie za sobą szereg korzyści, do których zaliczamy przede wszystkim złagodzenie bądź całkowite pozbycie się bólu towarzyszącego schorzeniu. Wpływa ono często na możliwości pacjenta do samodzielnego funkcjonowania i podjęcia innych form leczenia, w tym między innymi rehabilitacji. Leczenie botoksem może mieć również wpływ na dobrostan psychiczny pacjenta, dzięki poprawie swojego stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia.
Przeciwwskazania stosowania leczenia toksyny botulinowej
Nie każdy pacjent będzie mógł bezpiecznie skorzystać z leczenia toksyną botulinową. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania botuliny są reakcje uczuleniowe na toksynę i zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Leczeniu botoxem nie mogą się również poddać kobiety ciężarne i karmiące piersią. Metoda ta nie jest również bezpieczna dla osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, stanami zapalnymi skóry bądź zażywających antybiotyki aminoglikozydowe lub leki rozkurczowe.
Skutki uboczne stosowania botuliny
Podobnie jak większość istniejących metod leczenia, terapia botuliną wiąże się z możliwością występowania działań niepożądanych, jednak zapewniamy, że utrzymują się one maksymalnie przez kilka dni.
Skutkami ubocznymi stosowania toksyny botulinowej mogą być:
- krwiaki pojawiające się w miejscach wkłuć,
- ból i obrzęk miejsca wkłucia,
- zaczerwienienie w obrębie wkłucia,
- asymetria,
- niepełne porażenie,
- problemy ze wzrokiem.
Ze względu na ciągłe udoskonalanie tej metody leczenia, skutki niepożądane stosowania botoxu pojawiają się coraz rzadziej.
Zgłoś chęć udziału w badaniach klinicznych w NEURO MEDIC CLINIC!
Jak widać, toksyna botulinowa posiada ogrom zastosowań. Z myślą o poprawieniu komfortu życia naszych pacjentów, prowadzimy badania kliniczne z zakresu leczenia botuliną. Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny – co więcej, po zakwalifikowaniu się do programu, otrzymasz całkowity zwrot kosztów dojazdu na wizyty. Całkowity czas udziału w badaniu to 33 miesiące.
Udział w badaniu klinicznym zapewnia korzyści w postaci stałego monitorowania stanu zdrowia przez specjalistów, bezpłatnej opieki medycznej i dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia.
Zaufaj doświadczonemu zespołowi specjalistów z rozległą wiedzą i sercami otwartymi na potrzeby pacjentów!
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kwalifikacji do badania klinicznego? Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 609 784 623!