Miastenia
Objawy miastenii polegają na nadmiernym szybkim męczeniu się mięśni prowadzącym do ich osłabienia, które ustępuje po odpoczynku. Objawy miastenii są zdecydowanie słabsze rano i mają tendencje do nasilania się w ciągu dnia. Częstość występowania tej choroby można podzielić na dwa okresy czasowe: 18-30 lat i powyżej 70 lat.
Miastenia jest chorobą autoimmunologiczną, związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom - receptorom acetylocholinowym.
W przebiegu miastenii przeciwciała pacjenta skierowane są przeciwko receptorowi postsynaptycznemu dla acetylocholiny (AChR) lub rzadziej przeciw tyrozynowej kinazie mięśniowej (MuSK) lub najrzadziej przeciwko lipoproteinie LPR4.
Tylko u około 5% pacjentów z miastenią nie wykrywa się żadnych przeciwciał miastenicznych. Jest to tzw. miastenia seronegatywna.
Miastenia może mieć charakter ograniczony lub uogólniony.
Miastenia ograniczona dotyczy przede wszystkim miastenii ocznej (około 20% przypadków), w której występuje podwójne widzenie i symetryczne lub nie symetryczne opadanie powiek oraz podwójne widzenie.
Z kolei objawami miastenii uogólnionej są dysfagia (trudności z gryzieniem, żuciem i połykaniem pokarmów) oraz cicha, zamazana mowa nasilająca się przy dłuższym mówieniu lub czytaniu na głos. Występuje również osłabienie kończyn, które może się nasilać przy powtarzalnych czynnościach takich jak np. trudności z dłuższym utrzymaniem rąk w górze.
W przebiegu miastenii występują remisje i zaostrzenia. Najcięższe zaostrzenia związane są z niewydolnością oddechową, którą określa się przełomem miastenicznym będącym stanem zagrożenia życia.
W Neuro Medic Clinic prowadzimy rekrutację do badania klinicznego dla dorosłych osób chorujących na miastenię.
Kto może wziąć udział w tym badaniu?
Aby zakwalifikować się do udziału w badaniu, musi Pan/Pani spełniać następujące kryteria:
- Wiek co najmniej 18 lat;
- Rozpoznanie miastenii od co najmniej 6 miesięcy
Nie jest to pełna lista wymogów badania. Lekarz prowadzący badanie omówi z Panem/Panią wszystkie wymogi badania.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferowanych przez nas konsultacji i programów lekowych, zadzwoń lub napisz do nas! Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie.
tel. 722-332-111
e-mail: kontakt@neuro-medic.pl
Co leczymy?